Wycieczka na Kurpie

Data: 14.11.2022 r., godz. 09.00    444
Dnia 8 listopada klasy: 1c, 2a, 2b były na całodniowej wycieczce dydaktyczno – rekreacyjnej w Kadzidle. Skansen w Kadzidle prezentuje tradycyjne budownictwo ludowe z terenu Puszczy Kurpiowskiej. W jego skład wchodzą obiekty z końca XIX i początku XX wieku. Odpowiednio zaaranżowane wnętrza budynków przybliżają nam obraz życia i pracy minionych pokoleń. Już podczas podróży pani przewodnik przekazała uczniom wiele wiadomości historycznych o życiu i kulturze Kurpiów.
Dnia 8 listopada klasy: 1c, 2a, 2b były na całodniowej wycieczce dydaktyczno – rekreacyjnej w Kadzidle. Skansen w Kadzidle prezentuje tradycyjne budownictwo ludowe z terenu Puszczy Kurpiowskiej. W jego skład wchodzą obiekty z końca XIX i początku XX wieku. Odpowiednio zaaranżowane wnętrza budynków przybliżają nam obraz życia i pracy minionych pokoleń. Już podczas podróży pani przewodnik przekazała uczniom wiele wiadomości historycznych o życiu i kulturze Kurpiów. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o Puszczy Białej i Zielonej. Na miejscu zobaczyliśmy w całej okazałości Zagrodę Kurpiowską: chaty kurpiowskie, spichlerz, stodołę z wozownią, drwalnię, kapliczkę przydrożną, studnię z żurawiem, maneż – pomieszczenie do młocki kieratowej, kierat, ule kłodowe, ule skrzynkowe, wozy, bryczki, sanie, sieczkarnie, młocarnie, żarna, krosna, sprzęty gospodarcze. Następnie poznaliśmy tradycyjny strój kurpiowski i z artystką ludową wykonaliśmy ozdoby kurpiowskie – kwiaty z kolorowej krepiny do dekoracji. Samodzielnie wykonaliśmy z ciasta byśki, które były wypiekane w piecu. Naszym kolejnym punktem programu było ognisko. Wszyscy ze smakiem zjedliśmy pieczone ziemniaki i kiełbaski, do tego próbowaliśmy kurpiowskiego ciasta drożdżowego i jedliśmy pampuchy. Pobyt w Zagrodzie zakończyła zabawa taneczna – tańce współczesne z elementami tańców kurpiowskich. Był to nie tylko wspaniale spędzony czas, ale również kopalnia wiedzy o historii ludzi, którzy mieszkają na tych terenach.